Senior w potrzebie? Potrafi sobie poradzić lub wie, gdzie szukać pomocy

Międzyrzeccy seniorzy wzięli udział w cyklu bezpłatnych warsztatów organizowanych w ramach projektu "Senior w potrzebie". Kolejne spotkania miały aktywizować uczestników, pomóc w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, ale też wskazać, jak cieszyć się ciekawymi i przyjemnymi dniami w jesieni życia. Panele obejmowały takie zagadnienia jak zarządzanie trudnymi zmianami, motywacja do działania, czy też ratowanie życia. Towarzyszyliśmy seniorom w jednym ze spotkań, podczas którego uczyli się podstaw resuscytacji.
Warsztaty dla seniorów odbywały się w maju i czerwcu pod hasłem "Możesz pomóc sobie i innym" i były ukierunkowane na istotne kwestie wspomagające codzienne funkjonowanie, zarówno we własnym domu, jak i w społeczeństwie.
Zostały podzielone na cztery panele:
1. Zarządzanie trudnymi zmianami życiowymi
- pomoc seniorom w radzeniu sobie z różnymi zmianami życiowymi, takimi jak przejście na emeryturę, utrata bliskich czy zmiany zdrowotne.
Tematy: przyjęcie nowego etapu życia, elastyczność i adaptacja do zmieniających się okoliczności, strategie pozytywnego myślenia.
2. Jak cieszyć się własnym życiem?
- promowanie pozytywnego myślenia i dostrzegania piękna życia, pomimo trudności, które mogą występować w późniejszym wieku.
Tematy: techniki rozwijania wdzięczności, afirmacja, rozwijanie poczucia sensu życia, budowanie odporności psychicznej.
Prowadząca: dr Aneta Stanisławek
3. Motywacja i cele w późniejszym wieku
- pomoc w ustalaniu celów życiowych dostosowanych do wieku senorów, a także motywowanie ich do ich realizacji.
Tematy: planowanie przyszłości, stawianie celów w późniejszym życiu, motywacja do działania, jak czerpać radość z realizacji pasji.
4. Warsztaty medyczne - pierwsza pomoc w sytuacjach nagłych, w stanach zagrażających życiu.
Panel medyczny podzielony był na poszczególne spotkania, podczas których uczestnicy uczyli się rozpoznawać wczesne objawy udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego, oceniać stan poszkodowanego, układania w pozycji bezpiecznej, zabezpieczania miejsca zdarzenia oraz organizacji pierwszej pomocy, wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci, również z wykorzystaniem defibrylatora AED, a także postępowania w przypadku oparzenia, omdlenia, ukąszenia, upadku, złamań, zwichnięć, śpiączki, pojawienia się ran i krwotoków, a także opatrywania ran.
Prowadząca: dr Martyna Krukowska
Dziennikarze portalu Międzyrzec.info towarzyszyli seniorom w dniu 10 czerwca, podczas ich uczestnictwa w spotkaniu dotyczącym wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci.
Uczestnicy warsztatów poznawali tego dnia sposoby rozpoznania utraty przytomności u drugiej osoby, udrażniania jej dróg oddechowych oraz przeprowadzenia poprawnej i skutecznej resuscytacji. Ćwiczyli pod czujnym okiem dr Martyny Krukowskiej na przygotowanym fantomie, dzięki czemu na bieżąco mogli sprawdzać, czy wszystkie czynności wykonują prawidłowo i czy przynoszą one efekty. Seniorzy otrzymali także wskazówki, jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas pomocy potrzebującym.
Kolejne spotkanie dla seniorów oraz podsumowanie projektu "Senior w potrzebie" odbędzie się 26 czerwca - trwają zapisy osób chętnych.
Szczegóły na poniższym plakacie.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski