Zamiast dożynek - wystawa wieńców

Wójt Gminy Drelów oraz Gminne Centrum Kultury w Drelowie zapraszają sołectwa z terenu gminy do udziału w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy roku 2020”.
Jak informują przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, dożynki gminne 2020 nie odbędą się w znanej od lat formule:
"Z powodu zaistniałej sytuacji epidemicznej, zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Dożynki Gminne nie odbędą się w zwyczajowo przyjętej, corocznej formule, dlatego też nie określamy miejsca konkursu. Jeżeli warunki związane ze stanem epidemii na to pozwolą, na terenie otwartym przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbędzie się plenerowa wystawa wieńców dożynkowych z terenu gminy Drelów."
GCK zaprasza sołectwa do udziału w corocznym konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" . Aby wziąć udział w zmaganiach konkursowych należy:
1. dokonać telefonicznego zgłoszenia udziału do dnia 14 sierpnia 2020 r. ⇒ tel. 83 372 01 54
2. wykonać wieniec dożynkowy
3. dostarczyć wieniec we własnym zakresie do GCK w Drelowie do dnia 28 sierpnia 2020 r. Do wieńca dołączona powinna być dokumentacja zdjęciowa i opis procesu jego powstawania.
I Kategoria: WIENIEC TRADYCYJNY
1. Kryterium: forma wieńca - zgodność z tradycją dawnej wsi południowego Podlasia (charakterystyczny dla wsi kształt korony z kabłąkami, kopka - snopek z podstawa proporcjonalną do korony).
2. Kryterium: elementy wieńca - wykorzystanie tradycyjnych elementów wieńca: kłosy zbóż, min. 4 zboża: pszenica, żyto, jęczmień, owies, owoce (min. jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, orzechy), warzywa (z pół i ogrodów z naszego regionu), zioła, związane z tym elementy dekoracji: kolorowe wstążki, kwiaty cięte i suszone, gałązki jagód, ręcznie wykonane elementy konstrukcji: pręt wiklinowy, leszczyna, metal opleciony tak, aby nie było go widać. Jakiekolwiek formy klejone w wieńcu będą klasyfikowały wieniec do kategorii współczesnej.
4. Kryterium: staranność wykonania i walory artystyczne (np. różnorodność splotów).
1. Kryterium: forma wieńca - pomysłowość, oryginalność, odwołania do symboliki religijnej, narodowej, lokalnej.
2. Kryterium: elementy wieńca - wykorzystanie nie tylko tradycyjnych elementów wieńca: kłosy zbóż: pszenica, żyto, jęczmień, owies, owoce, warzywa, zioła elementy dekoracji: kolorowe wstążki, kwiaty cięte, suszone, z bibuły, ręcznie wykonane elementy konstrukcji: pręt wiklinowy, leszczyna, metal, itp. użycie elementów z nowoczesnych tworzyw np. hostie, kielichy ze styropianu.
3. Kryterium: symbolika wieńca - nawiązanie do tradycji m.in. religijnej, patriotycznej, itd. (m.in. znaczenie kształtu wieńca).
4. Kryterium: staranność wykonania i walory artystyczne.
Celem konkursu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze Świętem Plonów, rozbudzenie, poszerzenie zainteresowań twórczością ludową oraz zaprezentowanie uczestnikom Święta Plonów wieńców o wysokich walorach etnograficznych i artystycznych.
Regulanin konkursu dostępny jest na stronie organizatora: K ONKURS
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski