Święto Stulecia Niepodległości

Za nami 11 listopada 2018 roku czyli setna rocznica Święta Niepodległości. Wyjątkowa rocznica, stąd wiele niecodziennych wydarzeń, które będziemy długo wspominać.
Miejskie uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Mikołaja, której przewodniczył ks. Leszek Dąbrowski. Z ulicy Łukowskiej korowód z pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą z Łukowa oraz z asystą Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, przemaszerował na ulicę Lubelską przed pomnik Bohaterów Miasta.
Tam na maszt wciągnięto flagę państwową i zebrani odśpiewali hymn. W niebo wypuszczono 100 gołębi. Dwa z nich - biały i czerwony – wyleciały z rąk burmistrza Zbigniewa Kota.
– Jesteśmy szczęściarzami, ale zanim nimi zostaliśmy, tysiące osób musiało walczyć o niepodległość. Dzisiaj oddajemy hołd i szacunek tym, którzy poświęcili najcenniejszy dar życie, byśmy mogli świętować. Namawiam wszystkich do pamięci o ludziach, którzy w codziennym trudzie budowali naszą ojczyznę i nasze miasto. Życzę nam wszystkim, żeby przez kolejne sto lat wspólnie udało nam się budować i utrzymać niepodległość naszej ojczyzny, byśmy się nawzajem wspierali i byli razem ramię w ramię, na dobre i na złe. Możemy się różnić, możemy dyskutować, ale z tej dyskusji ma wynikać wolność i niepodległość naszej ojczyzny – mówił do zebranych Zbigniew Kot.
Przy pomniku wmurowano kapsułę czasu z napisem „Pamiętamy o przeszłości, patrzymy w przyszłość, Międzyrzec Podlaski, 11 listopada 2018”. Liczne delegacje pozostawiły wiązanki kwiatów. Wokół dominowała biel i czerwień.
Ostatnim akcentem obchodow 11 listopada było odsłonięcie pomnika przy zbiorowej mogile żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy zginęli w Międzyrzecu 16 listopada 1918 roku. Pomnik poświęcił ks. Leszek Dąbrowski, który jako pierwszy wystąpił z propozycją jego budowy. W akcie odsłonięcia wzięli udział: burmistrz Zbigniew Kot, wiceprzewodniczący rady miasta minionej kadencji Zbigniew Bernat, ks. Józef Brzozowski, ks. Henryk Skolimowski, Emilia Sidorowicz oraz Artur Grochowski – rzeźbiarz, który wykonał pomnik.
Podczas tej uroczystości nie zapomniano o Apelu Poległych i modlitwie za wszystkich, którzy zginęli podczas Krwawych Dni Międzyrzeca.
Na 11 listopada nie poprzestaniemy świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W środę (14 listopada) o godz. 17 w Galerii ES otwarta zostanie wystawa „Józef Piłsudski - Twórca Niepodległej”. Dzień później (15 listopada, czwartek) na koncert z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej (godz. 17, sala koncertowa PSM, ulica Lubelska 67).
16 listopada przypada setna rocznica „Krwawych Dni Międzyrzeca”. W tym dniu o godz. 16 w asyście Wojska Polskiego z Parku Potockich pod pomnik Bohaterów Miasta wyruszy XXIII Marsz-Patrol. Przy pomniku odbędzie się Apel Poległych, wojsko odda salwę honorową. Uroczystość zwieńczy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP Mykanów.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Macie rację że nie było delegacji dziwne bo zawsze była co się stało???
autor: gość
Przecież służby w święta też pracują
autor: gość
Niedziela mieli wolne
autor: gość
A gdzie delegacja składająca kwiaty przed pomnikiem pierwszy taki przypadek od ponad 20 lat
autor: gość
I była. Po cywilnemu zabezpieczyła uroczystość. Skutecznie, bo nie doszło do żadnych incydentów.
autor: gość
Ale z okazji takich uroczystości Policja jak najbardziej powinna być obecna
autor: gość
O czym to swiadczy- nie bylo policjantow, nie bylo celników? Byli za to działacze, rodzice, poplecznicy i garstka mieszkańców.
autor: gość
Zapytaj szefa może Ci odpowie a jak nie to rzecznika komendy
autor: gość
Nie wiem ale z mundurowych to była straż pożarna a policji nie było czemu?
autor: gość
A Zacharjasz był ze sztandarem?
autor: gość
Ale w Białej sam szef składał kwiaty na uroczystości a w Miedzyrzecu który jest podległym Białej nie było delegacji Policji dziwne?
autor: gość
Ksiądz Brzozowski zapewne spowiadał w tym czasie protestujących.
autor: gość
Może byli na zwolnieniu lekarskim w ramach protestu?
autor: gość
Bo ks. Brzozowski jest z innej partii - tfu, parafii!!!
autor: gość
W Białej to nawet sam komendant był a u nas żadnego nie bylo
autor: gość
A dlaczego na uroczystosciach nie było delegacji Policji???
autor: gość
Proszę o sprostowanie ks. Józefa Brzozowskiego nie było.
autor: gość
Trzeba uczcić okrągłą rocznicę jak najbardziej. Miasto wydało kaskę na okolicznościowe medale dla mieszkańców - super sprawa. Szkoda tylko że nie do wszystkich dotarły a taki chyba był zamiar. Niestety mieszkańcy Balladyny 7, 7A, 7B ... takich nie otrzymali. Ciekawe z jakiego powodu?
autor: gość
Ech, od włodarzy z wyksztalceniem pedagogicznym mozna by sie wiecej spodziewać. Zwłaszcza historyka. 11.11= msza, kwiaty i tyle. No ale jaka władza takie obchody.
autor: gość
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski