Smart TV: przegląd najpopularniejszych rozwiązań i funkcjonalności

Choć telewizory wyposażone w Smart TV nie są żadną nowością, to wciąż rynkowi RTV w tym segmencie wiele brakuje do pełnej stabilizacji. Co rok producenci prezentują nowe, lepsze odsłony swoich flagowców, w tych działaniach brakuje jednak ciągłości - pojawiają się nowe „rewolucyjne” rozwiązania, brakuje za to zmian ewolucyjnych. Wszystko to przypomina nieco rozwój po omacku. Jak odnaleźć się w tym technologicznym gąszczu?
Pierwsze telewizory Smart TV ukazały się już 5 lat temu. Wydawać by się mogło, że tyle czasu wystarczyło, by nowa technologia okrzepła i wskoczyła do standardowego wyposażenia każdego kina domowego. Nowe funkcjonalność nie przekonały jednak użytkowników, z badań wynika, że widzowie korzystają z niewielkiego wycinka możliwości sprzętu wyposażonego w tę technologię. Trudno winić ich oto – sami producenci wydają się nie być przekonani swoimi ideami – stąd obserwujemy co roku nowe pomysły, a przy tym wygaszanie starych projektów. Rodzi się więc pytanie: czy warto dopłacać do Smart TV? To zależy.
Z czym to powinno się jeść, czyli po co kupować Smart TV?
Podchodząc do kupna Smart TV, powinniśmy sobie zadać pytanie: do czego będziemy używać telewizji. Zależnie od platformy, możemy korzystać z wielu różnych zewnętrznych aplikacji np. na system Android, niektóre zaś rozwiązania przemieniają telewizor w platformę gier. Zawsze jednak powinniśmy podchodzić do nowych „rewolucyjnych” usprawnień. Historia pokazuje, że większość z nowych pomysłów okazuje się niewypałem. Nie róbmy z siebie szczurów doświadczalnych. Rozsądek podpowiada więc, by skupiać się na uniwersalnych funkcjonalnościach: obsługę multimedialnych platform i serwisów VOD, typu ipla czy Netflix, dzięki którym otrzymujemy dostęp do nieograniczonej wręcz bazy filmów i programów czy wreszcie obsługę internetowych serwisów: Youtube, Facebook i itp. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym systemom Smart TV.
Rodzaje Smart TV
SmartTV 2.0 – Tizen
Rok 2015 przyniósł dość dużą zmianę w systemach Smart TV Samsunga. Przede wszystkim postawiono na prostotę obsługi, jak również na komunikacji z innymi urządzeniami multimedialnymi. Teraz za pomocą sieci Bluetooth odtworzymy na ekranie telewizora filmik ze smartfona, lub oglądniemy na smartfonie program telewizyjny. Do telewizorów można również podłączyć specjalną klawiaturę i myszkę, co znacznie ułatwia poruszanie się po systemie.
webOS 2.0
Głównym konkurentem Samsunga jest, wydaje się, forma LG. Co ciekawe, systemy Smart TV u obydwu producentów są bardzo zbliżone wizualnie. Sam system webOS ma zresztą swoją historię, albowiem pierwotnie był odpowiedzią amerykańskiej firmy Palm na iOS z Iphone'ów. System ten przejął następnie koncern HP, by wreszcie znalazł się w modelach telewizorów LG. To, co wyróżnia Smart TV Samsunga od LG, to z pewnością specjalny pilot, który ma być łatwy w obsłudze nawet dla tych, którzy nie są na bieżącą ze współczesną technologią.
Android TV
Nieco w tyle za prowadzącą dwójką znajduje się system Android TV. Jego główną zaletą jest właśnie Android – niemalże identyczny z tym, który możemy znaleźć we własnych smartfonach. Dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw sklepu Google Play. W przyszłości, bowiem póki co, nie znajdziemy jeszcze dużo aplikacji dla naszego TV. System ten pojawił się w telewizorach Sony i Philipsa, ale niebawem znajdziemy go również w modelach Sharpa czy Grundiga. Siłą tego systemu ma być prostota obsługi i ogromna liczba aplikacji. Czy tak w istocie będzie – pokaże czas.
Jeśli ten artykuł nie pomógł Wam w doborze odpowiedniego dla siebie modelu TV, więcej znajdziecie w artykule o tym, jaki telewizor wybrać .
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski