Samorząd przyjazny ekonomii społecznej

Gmina Międzyrzec Podlaski została wyróżniona tytułem "Samorząd przyjazny ekonomii społecznej" podkreślającym szczególne zaangażowanie w promowanie postaw zgodnych z ideą odpowiedzialności społecznej oraz integrację środowiska.
26 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja „Współpraca jednostek samorządu terytorialnego z podmiotami ekonomii społecznej” zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Tego dnia omawiano kwestię upowszechniania klauzul i aspektów społecznych w zamówieniach publicznych oraz rozwiązań w zakresie zlecania usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej. Istotnym elementem wydarzenia było promowanie postaw zgodnych z ideą odpowiedzialności społecznej oraz integracją środowiska, a także budowanie w społeczności lokalnej kultury współpracy i partnerstw lokalnych na rzecz ekonomii społecznej.
Tego dnia został rozstrzygnięty konkurs nagradzający jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne za tworzenie przyjaznej atmosfery do rozwoju ekonomii społecznej, stosowanie klauzul i aspektów społecznych oraz zaangażowanie w rozwój ekonomii społecznej. Nagrody przyznano w trzech kategoriach:
Samorząd przyjazny ekonomii społecznej
Osobowość ekonomii społecznej
Inicjatywa samorządowa na rzecz rozwoju ekonomii społecznej.
Statuetka "Samorząd przyjazny ekonomii społecznej" trafiła do Gminy Tuczna, natomiast wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Gmina Międzyrzec Podlaski i Gmina Stoczek Łukowski.
" Gmina Międzyrzec Podlaski tworzy i realizuje strategie rozwoju społecznego i lokalne programy wsparcia we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Stosuje klauzule społeczne, zleca wiele zadań spółdzielniom socjalnym. Utworzono nowoczesne Centrum Aktywności i Integracji Społecznej, które pełni kluczową rolę integracji i aktywizacji mieszkańców. Gmina od wielu lat wyróżnia się w regionie w poszukiwaniu narzędzi wsparcia finansowego organizacji pozarządowych i mamy nadzieję, że to zaangażowanie nie zmniejszy się. " - argumentowano przyznanie tytułu, który w imieniu samorządu Gminy Międzyrzec Podlaski odebrał wójt Krzysztof Adamowicz
- Podczas tej konferencji można zobaczyć wzorce podmiotów ekomonii społecznej, które na pierwszym miejscu stawiają nie zysk tylko człowieka. To podmioty, które dostrzegają problemy społeczne, osoby wykluczone, długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, czyli wszystkich tych, którym należy pomóc, nad którymi należy się pochylić i których należy każdorazowo i systemowo włączać do naszej społeczności, wspierać. Tych podmiotów w naszym województwie jest osiem tysięcy, sto jeden przedsiębiorstw społecznych, są również spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą, w której na pierwszym miejscu stawiany jest człowiek - podkreślił wicemarszałek województwa lubelskiego Marek Wojciechowski .
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Pięknie, tylko same te fundacje zżerają gro kasy, która mogła by bezpośrednio do potrzebujących trafić. Gminy spokojnie by sobie bez nich poradziły l.
autor: gość
" Gmina Międzyrzec Podlaski tworzy i realizuje strategie rozwoju społecznego i lokalne programy wsparcia we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Stosuje klauzule społeczne, zleca wiele zadań spółdzielniom socjalnym. Utworzono nowoczesne Centrum Aktywności i Integracji Społecznej, które pełni kluczową rolę integracji i aktywizacji mieszkańców. Gmina od wielu lat wyróżnia się w regionie w poszukiwaniu narzędzi wsparcia finansowego organizacji pozarządowych i mamy nadzieję, że to zaangażowanie nie zmniejszy się. " - argumentowano przyznanie tytułu, który w imieniu samorządu Gminy Międzyrzec Podlaski odebrał wójt
autor: gość
Za PRL nie BYŁO UE, Brukseli, Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka itd. Kiedyś nie Było zastępcy Burmistrza ... i co? Prześcigniemy Międzyrzec ze jego wodzirejem na czele.
autor: gość
Podsumowując, za PRL było w Polsce 150 000 urzędników i nie był komputerów, zaświadczenie w Urzędzie załatwiałeś od reki. Teraz mamy w już prawie 500 000 Urzędników i nie załatwisz nic, czekać bo terminy. Jest to rzesza ludzi nieprzynosząca dla gospodarki nic i większości niepotrzebna , generująca jedynie koszty. Takie rzeczy powinien załatwiać jeden kompetentny urzędnik nie rzesza.
autor: gość
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski