Posadzili 1300 dębów, aby odnowić las

Wolontariusze z Krynicy Witamin wspólnymi siłami zasadzili pod Łosicami 1300 dębów bezszypułkowych. Akcję zorganizowano wspólnie z Lasami Państwowymi, a wszystko po to aby odnowić las
Wolontariusze Krynicy Vitamin, 16 listopada, sadzili dęby bezszypułkowe w lesie pomiędzy miejscowościami Woźniki i Świniarów. Nadleśnictwo Sarnaki dostarczyło sadzonki ze szkółki Lasów Państwowych w Zabużu oraz potrzebny do sadzenia sprzęt.
- Puściliśmy szpadle w ruch, posadziliśmy setki małych drzewek, przyczyniliśmy się do odnowienia lasu. Przy okazji, świetnie się bawiliśmy, oderwaliśmy od codziennej pracy, spędziliśmy aktywnie czas na świeżym powietrzu i nauczyliśmy się profesjonalnie sadzić las. Dowiedziałem się na przykład, że dla sadzonki dębu lepiej, gdy posadzi się ją z podciętymi korzeniami, niż z wywiniętymi do góry – mówi Tomasz Kułakowski, rzecznik Krynicy Vitamin i koordynator akcji.
Pracownicy Krynicy dobrze się spisali
Krynica Vitamin jest pierwszą prywatną firmą z terenu nadleśnictwa Huszlew, która wzięła udział w sadzeniu lasu.
- Mam nadzieję, że za nimi pójdą kolejne firmy i tego typu akcje jak #1000drzewnaminutę, czy #sadziMY dadzą korzyści przede wszystkim dla przyrody i będą coraz popularniejsze. Dzięki lasom oddychamy pełną piersią. Lasy oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, wpływają korzystnie na klimat i nasze samopoczucie. Są domem zwierząt i roślin. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, czyli drewno, budulec naszych domów. Las to nasze dobro narodowe, które chcemy chronić i pielęgnować. Dla mnie osobiście las to całe moje życie – powiedział Marek Charkiewicz z Nadleśnictwa w Sarnakach.
Na wiosnę okaże się, ile drzewek się przyjęło. Jak podkreśla Tomasz Kułakowski, są to działania na rzecz małej ojczyzny, czyli Południowego Podlasia i warto angażować się w każdą tego typu akcję i stać po zielonej stronie mocy.
- Zrobiliśmy właśnie mały krok w kierunku redukcji śladu węglowego, to kierunek naszych działań. W tym roku zebraliśmy już 3 tony śmieci, przekazaliśmy darmowe napoje wielu instytucjom i organizacjom pozarządowym, wystawialiśmy się na Dożynkach w Huszlewie i Zahajkach, wsparliśmy finansowo imprezę Biegiem przez Platerów. Nasze napoje powstają dzięki energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – wymienia Kułakowski.
Stan sarnackich lasów
Lesistość, czyli procentowy wskaźnik udziału lasu do określonej powierzchni) Nadleśnictwa Sarnaki wynosi obecnie 23% i stale rośnie. Dla całej Polski jest to 31%.
- Docelowo według założeń Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości do 2050 roku ma wynieść 33 proc. dla obszaru naszego kraju. Wspólne akcje z ochotnikami przybliżają nas do osiągnięcia tego celu – tłumaczy Marek Charkiewicz.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski