Międzyrzeczanie zapracowali na nagrodę

11 listopada w dniu Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na najlepsze obchody rocznicy Powstania z 1863 r. Pierwszą nagrodę przyznano Starostwu Powiatowemu w Białej Podlaskiej.
Duży wkład w zdobyciu tej nagrody mają nauczyciele i uczniowie międzyrzeckich szkół, w których zorganizowano szereg wydarzeń związanych z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego na Litwie. Na Podlasiu, m.in. w okolicy Międzyrzeca, powstańcy toczyli krwawe walki z wojskami rosyjskimi. Pozostały po tym liczne ślady w postaci powstańczych mogił oraz pomników upamiętniających Powstanie. Szkoła w Rudnikach nosi imię jednego z powstańczych dowódców – Karola Krysińskiego.
Obchody 150 rocznicy wybuchu powstania z Międzyrzecu zainaugurowano 29 stycznia, mszą święta w kościele św. Józefa. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat powstania. Przy pomniku Golgota Wschodu, na przykościelnym placu odbył się Apel Poległych. Złożono kwiaty pod dedykowaną powstańcom tablicą, która znajduje się w ogrodzeniu szpitala przy ulicy Warszawskiej.
10 Maja wyruszył międzygminny rajd rowerowy "Śladami Powstańców Styczniowych", organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Rudnikach. Uczestnicy pokonali trasę: Międzyrzec Podlaski - Rudniki - Dołha - Żerocin - Utrówka - Sitno. Rajd jest organizowany od 2008 roku. Upamiętnia walki jakie 4-5 maja 1863 roku oddziały powstańców pod dowództwem Karola Krysińskiego stoczyły z wojskami carskimi, na terenie Międzyrzeca i okolicznych lasów. Po wielu latach w miejscach tych walk postawiono krzyże i obeliski upamiętniające tamte wydarzenia.
W maju szkoła w Rudnikach obchodziła Dni Patrona. Nie zabrakło w związku z tym wykładów i prezentacji przybliżających postać Karola Krysińskiego.
W międzyrzeckim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyły się konkursy: historyczny oraz na prezentację multimedialną. Za ich organizację odpowiadali Marta Potocka i Sebastian Kulik.
W międzyrzeckim Liceum Ogólnokształcącym przygotowano konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu.
Aktywnie w obchody rocznicy Powstania Styczniowego włączyła się także Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Misiach. W lutym uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie plastycznym „Powstanie Styczniowe – Historia w Barwie i Kolorze”. W marcu w szkole odbył się konkurs recytatorski „Powstanie i patriotyzm w wierszu”. W kwietniu zorganizowano szkolny konkurs historyczny „1863 r. - Powstanie styczniowe”. Za te wydarzenia odpowiadali Jerzy Szkołut, Dorota Matejek oraz Małgorzata Nowak.
17 listopada w Zespole Szkół w Tucznej odbędzie się XIII Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej oraz podsumowanie Roku Powstania Styczniowego w Powiecie Bialskim. Wręczone zostaną nagrody w powiatowych konkursach: wiedzy o Powstaniu Styczniowym, na prezentację multimedialną oraz pieśni patriotycznej. Mamy nadzieję, że wśród laureatów znajdą się przedstawiciele miasta i gminy Międzyrzec.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
marsz
Eee... "Marsz pod patronatem Komorowskiego to marsz sytych urzędników" (słowa Hofmana - PiS) czyli, obchody 11 Listopada ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI = 1 maja również marsz sytych komunistycznych urzędników !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
autor: patriota
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski