Jak nie dać się zwieść przy ubezpieczeniu auta AC? Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

Właściciele samochodów codziennie wystawiani są na działanie niekorzystnych, stresogennych czynników i sytuacji. Nie dość, że kultura jazdy w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, a o bezpieczeństwie na drogach mówi się tylko w programach informacyjnych to jeszcze dodatkowo, ciągłym strachem napawa nas perspektywa pozostawienie auta na noc pod własnym blokiem. Jeżeli wykupiłeś polisę AC to nie masz się przecież o co martwić. Czy jednak na pewno?
Na jakie zapisy przy zakupie polisy powinieneś zwrócić uwagę, aby wysokość odszkodowania była wystarczająca?
Podstawowym elementem polisy jest
udział własny
– jest to kwota, jaką zgadzasz się uiścić w celu pokrycia szkody, w zamian za niższą składkę.
Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa nie zwróci całości kosztów naprawy, a tylko ich część pomniejszoną o Twój udział własny. Udział własny może być wyrażony procentowo lub kwotowo. Warto wczytać się więc dokładnie w proponowane warunki.
Następnie może spotkać nas sytuacja, gdy
suma ubezpieczenia
zostanie pomniejszona o kwotę wypłaconą przy okazji wcześniejszej szkody, a więc firma ubezpieczeniowa dokona obniżenia ubezpieczenia o kwotę, którą już wypłaciła. Remedium na taką sytuację może być wykup
AC z odnawialną sumą ubezpieczenia
. Kolejną cenną informacją, o której zapominamy, jest fakt, że nasz pojazd traci na wartości i starzeje się w miarę upływu czasu, a ubezpieczyciel w przypadku szkody musi uwzględnić wartość samochodu w dniu zdarzenia. Rozwiązaniem jest wykup
stałej sumy ubezpieczenia
.
Opłacalne ryzyko ?
Aby uzyskać odszkodowanie z AC wybierasz sposób likwidacji szkody. Istnieją dwie metody likwidacji szkody: serwisowa i kosztorysowa . W przypadku tej pierwszej warsztat współpracujący z ubezpieczycielem dokona bezgotówkowej naprawy twojego samochodu . Przy metodzie kosztorysowej, oferowanej w tańszych polisach, otrzymujesz pieniądze na konto i sam podejmujesz decyzję, w którym serwisie, czy warsztacie naprawisz auto . Może się jednak zdarzyć tak, że wypłacona kwota pieniędzy nie pokryje wystarczająco kosztów naprawy.
Inna alternatywa dla wypłaty odszkodowania z tytułu AC.
Kiedy nie radzimy sobie z zawiłościami umów ubezpieczeniowych, warto zasięgnąć porady fachowych podmiotów, zajmujących się prowadzeniem tego typu spraw i pomocą w uzyskiwaniu dopłat do odszkodowań . Niektóre z takich instytucji prawnych oferując całkowity odkup szkody , rozwiązują problematyczną sytuację, co jest niezwykle szybkim i najwygodniejszym sposobem, który gwarantuje zaoszczędzenie sobie niepotrzebnego stresu.
Odmowa wypłaty odszkodowania.
Istnieje szereg sytuacji, w których musimy liczyć się z
odmową wypłaty odszkodowania
. Należą do nich m. in. sytuacja, w której pozostawimy w pojeździe kluczyki i dokumenty samochodu, gdy nie mamy aktualnych badań technicznych pojazdu lub gdy doprowadzimy do uszkodzenia samochodu będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
W każdej sytuacji przy zakupie polisy warto uważnie przeczytać oferowane warunki i gruntownie przemyśleć nasz wybór.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski