Co zamiast szamba na działce?

Na każdym właścicielu domu jednorodzinnego spoczywa obowiązek właściwego odprowadzania zanieczyszczeń. Problemy pojawiają się jednak wtedy, gdy nie ma możliwości przyłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Wówczas inwestor musi we własnym zakresie zadbać o spełnienie wszelkich wymogów formalnych, pamiętając jednocześnie o opłacalności i praktyczności poszczególnych rozwiązań. Każdy, kto buduje dom powinien zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi kwestiami będzie musiał się zmierzyć. Jedną z najważniejszych jest podłączenie wszelkiego typu mediów oraz zapewnienie odpowiednich warunków odprowadzania ścieków. Na szczęście, w grę wchodzi kilka wariantów, dzięki którym można w pełni zadbać o ten obszar. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa i na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę!
Jak odprowadzać ścieki z posesji?
Z brakiem gminnej sieci kanalizacyjnej mamy do czynienia przede wszystkim na terenach wiejskich czy obrzeżach miast, gdzie dopiero powstają nowe domy. W takich przypadkach pierwsze, co przychodzi na myśl właścicielom nieruchomości, jest wybudowanie szamba, a więc zamkniętego zbiornika, w którym gromadzone będą ścieki. Nie każdy chce jednak skorzystać z tej opcji, ponieważ ma ona nie tylko szereg zalet, ale też kilka wad, które mogą wpłynąć na taką decyzję. Szamba są bowiem dość drogie w eksploatacji, co dla niektórych może być główną przeszkodą. Zbiornik tego typu trzeba regularnie opróżniać, co wiąże się z opłatami rzędu nawet 150-300 złotych miesięcznie.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - o czym mowa?
W związku z tym wyjściem cieszącym się od lat coraz większym zainteresowaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Pod pojęciem tym należy rozumieć instalację przepływową, której celem jest pozbycie się niemal wszystkich zanieczyszczeń i to w ekologiczny sposób. Przydomowe oczyszczalnie ścieków składają się z dużego zbiornika, który jest najczęściej podzielony na komory oraz rur doprowadzających i odprowadzających. Cały proces usuwania nieczystości odbywa się przy pomocy zasobów naturalnych w postaci bakterii tlenowych, beztlenowych i innych pożytecznych mikroorganizmów. Oczyszczone ścieki już w postaci czystej wody są następnie odprowadzane z powrotem do środowiska, w tym mogą służyć do podlewania ogrodu, napełnienia oczka wodnego itd. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie ścieków są proekologiczne, nie wymagają obsługi, są praktycznie bezawaryjne i tanie w użytkowaniu.
Czym kierować się przy wyborze przydomowej oczyszczalni?
Decydując się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba liczyć się z dość wysokim jednorazowym kosztem, który z czasem się jednak zwróci. Istnieje kilka rodzajów oczyszczalni, w tym najprostsze z drenażem, a także z osadem roślinnym, złożem piaskowym, osadem czynnym czy najbardziej nowoczesne - biologiczne. Wybierając przydomową oczyszczalnię trzeba zwrócić uwagę na jej wydajność, a także wymagania gruntowe oraz terenowe. Kluczowe jest zachowanie ustalonych przez prawodawcę minimalnych odległości. Projekt, jak i sam montaż instalacji najlepiej zlecić więc profesjonalnej ekipie, która posiada odpowiednie kompetencję, wiedzę oraz doświadczenie.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Ostatnio komentowane
- Rekordowy maraton wędkarski
- Międzyrzecka „Jedynka” z dużym dofinansowaniem!
- Miłosz Bachonko zagra podczas Dni Drelowa
- Do Siedlec autostradą jeszcze w tym roku
- Przedwakacyjny upominek firmy Wipasz dla uczniów międzyrzeckich szkół
- Wystrzałowe powitanie lata na strzelnicy LOK w Aleksandrówce
- Zaginął Grzegorz Komarowski